Fit to Transform
  • Coached by Nik
  • About
    • About Me
    • Terms & Conditions
  • Services
    • Online Coaching
    • Online Group Coaching
    • Personal Training
    • Custom Training Programs >
      • Free Programs
  • Blog
    • Podcast
  • Contact Me
    • Guest Appearances
  • Resources
    • My Links

INFORM & TRANSFORM

KNOWLEDGE IS YOUR MOST POWERFUL WEAPON

Healthy Eating on a Budget

11/6/2019

2 Comments

 
Picture
Free stock photo from Pexels.com.
Your diet is a bank account. Good food choices are good investments.
––Bethenny Frankel
​One of my nutrition clients wanted to improve their diet and came to me assuming I would recommend avocado, nuts, tofu, and other expensive foods you might see on an influencer’s Instagram account.
 
This client was one of many people who have told me they don’t think they can have a healthy diet because they can’t afford “healthy foods.”
 
This article aims to challenge this unfortunate misconception and to give you tips on how to eat healthy without breaking the bank!
1. Look at the price per unit of weight
 
When you compare two similar food items by price, you may be more inclined to pick the one that costs less. For example, between two packs of chicken breast, if one is £4 and one is £3, you might go for the latter.
 
However, if you were to look at the price per unit of weight, you might notice that the £4 chicken is £5 per kilogram, whereas the £3 chicken is £7 per kilogram. The latter seems “cheaper” because there is less of it in the pack: the £3 pack contains 585gr, whereas the £4 pack contains a whopping 800gr.
 
This means you might be spending less in the moment, but you would run out of chicken sooner. And, if you were to always buy the £3 pack, you would consistently run out of chicken more often than if you were to buy the £4 pack.
 
Assuming you eat 150gr of chicken four times a week, the £4 pack would last you a week and a half. On the contrary, the £3 pack would only last you a week, forcing you to spend money on a more regular basis.
 
In summary, looking at the price per unit of weight can help you navigate alluring low prices that are in fact masking a higher cost in the long run.
 
Choosing products based on this tip is especially helpful with non-perishable foods, like pasta, and perishable foods that you can store in the freezer, like the chicken breast in the example.
 
In regards to fresh fruit and vegetables, you might find that some foods are priced per item and others per unit of weight. I recommend comparing their price per unit of weight, as the cost of foods priced per item is based on an arbitrary “average” portion, which can sometimes be a lot bigger than any of the portions on sale.
 
2. Buy local seasonal fruit and vegetables
 
These are usually cheaper than imported goods, especially if the latter can’t be grown in your country or they are out of season.
 
In order for foods to be available out of their seasons, they are subjected to alterations to their natural life cycles, alterations that can affect their taste and nutritional content. As a result, seasonal produce tends to be fresher and higher in nutrients. It’s a double win!
 
To take this tip to the next level, wait until the end of the season. This is when in-season fruit and vegetables tend to be the least expensive. The taste and micronutrient value could be slightly less optimal than when the same product is at the peak of its season, but it may still be better than imported or out-of-season goods… and at a fraction of the price.
 
3. Buy ingredients, not meals
 
We tend to think that ready meals and fast food are cheaper than home-cooked meals. For example, a ramen meal kit is “only” £3 or a microwaveable rice bowl is “only” £2.50.
 
However, buying single ingredients and cooking home-made meals is not only going to be healthier in the long run, as you can control the amount and quality of food that you use, but also less expensive.
 
Let’s take a Kabuto ramen meal kit as an example. The kit is £3.50 when not on offer and contains noodles, stock paste, and a vegetable topping. In addition, you need to buy your own chicken and vegetables.
 
If you were to make the same recipe buying individual ingredients, the approximate cost would be as follows:
 
  • 150gr chicken breast: about £0.75 (£5 per kilogram, a common price in Aldi and Tesco)
  • 50gr noodles: £0.25 (based on the fact that a nest of noodles is 50gr on average and there are four nests in your average £1 pack)
  • Chicken stock: £0.33 (based on a pack of Knorr Chicken Stock Pot)
  • Herbs or spices: £0.14 (based on a small vial of Schwartz herbs)
  • One tablespoon of soy sauce: £0.075 (based on a £1 bottle of Kikkoman soy sauce)
  • 100gr pak choi: £0.56 (based on a £1.40 pack of Tesco pak choi)
 
The total is £2.1, which is over £1 cheaper than the meal kit.
 
What’s more, you will be left with plenty of leftover ingredients to use for this and other recipes, whereas the meal kit will only be enough for one or maybe two identical meals.
 
Eating out and opting for kits and ready meals less often will thus be a big help if you are trying to cut food costs.
 
4. Frozen food is your friend
 
Frozen food is no less nutritious than fresh food. In fact, fruit and vegetables are usually frozen right after harvesting, when their nutritional value is the highest, and the ice preserves this condition.
 
So, in some cases, they might actually be better than some “fresh” produce that has been sitting in a van for who knows how long before it got to the store.
 
Furthermore, if you consider the price per unit of weight, you will find that frozen produce is much cheaper than its fresh counterpart.
 
You can get an entire kilogram (over two pounds!) of most vegetables, like broccoli, cauliflower, and carrots, for £1 or less, whereas a single head of broccoli, which is usually around 350gr (less than a pound) can range from 55 to 65p.
 
5. Foreign food is also your friend
 
Foreign stores often have similar brands – or the same brands – that you can find in a supermarket, but the price is much more reasonable.
 
For example, high-protein Greek yogurt has been a part of the first meal of my day for years. In England, one pot can cost anything from 89p to £1.40 in one of the big chain supermarkets, such as Tesco or Waitrose. When I was a student in Portsmouth, I would often get my Greek yogurts from a small Polish store, where a single pot was as cheap as 49p!
 
This tip can also be applied to the international food section of a big chain supermarket. For instance, it isn’t uncommon to find bags of one kilogram of white or brown rice for £1 in the Indian food isle… then take a look at the local food isle and find a pack of 500gr of rice for a similar or higher price.
 
In Future Episodes:
 
A month into my new muscle-gaining phase, I’m going to share some tips I find helpful to deal with weight (and fat) gain.
 
Your Turn:
 
Can you think of any other money-saving tip?
2 Comments
Arnold link
10/13/2021 03:53:13 am

I like to take care of my health, both physical and mental. To avoid deficiencies, I had to adopt a balanced diet and above all use a specific food supplement. It is on this article that I found the product that allowed me to relive and enjoy optimal well-being without health concerns.

Reply
Nikias
10/13/2021 09:06:43 am

Thank you for reading and commenting!

Reply

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Nikias Tomasiello

    An online fitness coach who likes bodybuilding, superheroes, and bread.

    Want to work with me? Check out my services!

    Coaching

    Archives

    January 2023
    December 2022
    November 2022
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    July 2022
    June 2022
    May 2022
    April 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    December 2021
    November 2021
    October 2021
    September 2021
    August 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    November 2020
    October 2020
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018

    Tags

    All
    Assigned Female At Birth
    Assigned Male At Birth
    Beginners
    Bodybuilding
    Body Positivity
    Body Type
    Bulking
    Carbs
    Cardio
    Client Perspective
    Cutting
    Eating Disorders
    Exercise
    Fat
    Fat Loss
    Fitness
    Flexible Dieting
    Food
    Gender Diverse
    Goal Setting
    Gym
    Health
    Hiit
    Holidays
    Hypertrophy
    Iifym
    Intensity Of Effort
    Intermittent Fasting
    Intuitive Eating
    Keto
    Lifestyle
    Lifting
    Meal Frequency
    Meal Planning
    Mental Health
    Mindset
    Mini Blog
    Muscle Growth
    My Story
    Myths
    Nutrition
    Nutrition 101
    Nutrition Coaching
    People Who Menstruate
    Personal Training
    Protein
    Recipes
    Recovery
    Self Help
    Strength Training
    Supplements
    Testimonial
    Tips
    Training
    Training Frequency
    Training Volume
    Transgender
    Vegetarianism
    Women
    Workout

    RSS Feed

Follow me on social media

    Subscribe to my newsletter to receive:

    My FREE training program & nutrition guide
    Evidence-based nutrition & training content
    News & offers on my products & services

Click Here to Subscribe

Get in touch

Click Here to Contact Me
© 2018-2022 Veronica Tomasiello, known as Nikias Tomasiello – All rights reserved
  • Coached by Nik
  • About
    • About Me
    • Terms & Conditions
  • Services
    • Online Coaching
    • Online Group Coaching
    • Personal Training
    • Custom Training Programs >
      • Free Programs
  • Blog
    • Podcast
  • Contact Me
    • Guest Appearances
  • Resources
    • My Links